Poděkování

Začalo to tím, že jsem spadl do sopky, proseděl dvě hodiny na trojce a zlomil si stoličku. V tomto pořadí. Stoličku naštěstí rybářskou. Sopka měla větší následky, protože jsem zbytek hry odbelhal. Takže se to ale vlastně mohlo od startu jen zlepšovat... Respektive, kdyby se to stejným tempem zhoršovalo, tak by na mne na devítce spadlo lešení a nepsal bych tenhle příspěvek typu Příspěvek (nebo Příspěvek typu příspěvek?).

Chvíli nám trvalo naladit se na tu správnou vlnu myšlení (to jsou ty dvě hodiny na trojce), a naladit se správnou interpretační vlnu se nám vlastně tak úplně nepodařilo až do konce hry. Krtčí norou myslím dotáhla nehaluzitelné tajenky tak daleko, že nejenže je zapotřebí poctivě doluštit každé jednotlivé písmeno řešení, ale poté, co tohle podaří, šifra je údernicky vyřešena na 120%, všechno je natřikrát ověřeno a tajenka je naprosto jistá, nastává fáze zoufalého prohledávání mapy... a heretik by skoro mohl říci haluzení dalšího stanoviště. Pravověrní ho samozřejmě opraví. Jde o správnou interpretaci, žádné haluzení.

A proč se ksakru tahle litanie jmenuje poděkování?

Protože hra byla bezva. Trasa vedla moc pěknými místy (až na tu sopku), šifry byly zábavné (až na vánoční řetěz) a nějakým nepostižitelným způsobem jiné (tady byl dlouhý odstavec, který stejně nedával moc smysl, takže to nechávám na tom nepostižitelným). Celkově velmi příjemně strávená šifrovací sobota. Těším se na příští Krtčí norou, ať už bude kdykoli (ze zištných důvodů samozřejmě raději na jaře).

Yeti (t.č. Psychokopytníci)

Poděkování

Též se připojuji k poděkování. Zpětně viděno jste nám přichystali pěknou sadu šifer - moc se nám líbil Diagram na dvojce, Grafika malující kapli sv. Trojice, "Vyškrabané" nápisy různých zákazů a nařízení aj. Bohužel nás znejistěla třetí šifra - jejíž řešení nám přišlo více než podivné - měli jsme pocit, že jsme museli při řešení nějaké kroky přeskočit (a ani ne). Sice jsme ji dali, ale trochu to otřáslo naše očekávání, v čem všem by mohla být skrytá řešení šifer letošního ročníku (ve smyslu poměr balastu vůči řešení). A to nebylo dobré hned na další šifře: sice jsme pracovali s převodem na ciferníky, ale bohužel jsme objevili několik korelací s mapou, které vypadaly jako rozhodně nenáhodné - a náhodné byly (04:33 - 33 minut převedeno na stupně je úhel, který reálně spojuje stanoviště 04 se stanovištěm 03 - takže jsme celou dobu luštili šifru v korelaci s reálnou mapou) . No a jelikož jsme tým, který se nerad vzdává, nějak jsme zapomněli včas přejít do pohody - vyzvednout 5P jsme šli až někdy kolem čtvrté odpoledne (přesně teď nevím). Dokončit pak vůbec hru bylo časově hodně nahraně, byť to docela šlapalo. A poučení pro příště - mít v týmu alespoň jednoho člověka, který pořádně zná pravidla (tj. body) a čte doprovodné informace na startu, abychom pak nebyli překvapování, že se někdy něco zavírá - a že je rozhodně bodově lepší si na poslední šifře vzít včas nápovědu, než luštit téměř do konce atp. Což je zkrátka naše chyba.

Díky!

Taktéž se připojujeme s velkým díkem za famózně strávenou sobotu. Pražská část týmu zůstala tentokrát v Praze a tak jsme vyrazili v pohodovém složení spíše na výlet. Na prvním dělení trasy holky prohlásily, že už tu výzvu musíme doluštit, když už toho tolik máme (neměli jsme skoro nic) a na druhém dělení se nám Pohodovou šifru vyluštit vůbec nepodařilo, tudíž jsme na Výzvu museli. Moc se líbil reklamní zvířecí diagram, nakonec i ty časy, rozhodně UI, vánoční řetězy i Mořský krtek, Včelí úl, CD i humorné Zákazy. A velký a vtipný zážitek máme i ze sklepení z cílového úkolu, kdy v prvním pokusu bylo po 10 sekundách na 3 sekundy světlo a pak už do konce limitu nic:-). Bludišťáka za interpretaci roku získává tajenka "Rodí žárovky JV", kde kousek od hrušky je i továrna na výrobu svítidel.

Jedinou drobností u mě osobně zůstává úhel minutové ručičky u horního levého času (šifra 4V), který vede jen těsně kolem času pod ním a minutové úhly tak tvoří skoro cyklus (přitom právě tento jeden úhel je potřebný k poslednímu kroku řešení) - nemohl vést víc jinam? A taky si nejsem jistý, jestli zařazení šifry s páry postaviček s vláskama jako dělící šifry do výzvy (8V) není až moc drze punkový - je to dle mého jedna z mála šifer, kterou spíše vyluští hráč s indexem < 10 než hráč s indexem vysoko přes desítku.

Celkově tedy naprosto parádní dojem umocněný i nečekaně bezproblémovým průchodem a krásnými tričky:)

Takže orgové, převeliké díky a klobouk dolů!

Bylo to fajn!

Díky letošní KN jsem zažil spoustu poprvé:

 • Viděl jsem rozohněného Toma Hanžla :)
 • Dokázal jsem dopředu tipnout místo startu
 • Šli jsme na velkou šifrovačku jen ve dvou
 • Každý člen týmu jel na start vlastním autem
 • Každý člen týmu měl vlastní kopii zadání
 • Došel jsem na stanoviště a řekl jsem, že tu šifru vlastně nechci (4V jsme dolušťovali u stanoviště 5P)
 • Trasa vedla mým velmi oblíbeným a proběhaným prostorem kolem Zbýšova (4 roky bydlení v Zastávce, byť tam jsme bohužel nedošli)
 • Nedali jsme nápadové obrázky (na dvojce mi chyběla dvě zvířata, ježka jsme správně nepojmenovali ani jednoho)
 • Šli jsme na chvostu. Jako fakt na chvostu. A nevadilo nám to.
 • Uprostřed šifrovačky jsem si (v Babicích) odskočil na společenskou návštěvu
 • Nedošel jsem na KN do cíle (21:45 vyzvednutá a 22:15 vyluštěná dvanáctka)
 • Ani jednou jsem na kotelníka nebyl ošklivý

Za to vše i spoustu dalšího Orgům děkuji. Celkově to byla hodně intenzivní sobota plná velmi pěkných šifer. Klobouček Bazinze.
INDÖX
P.S. Když budete někdy v okolí, zajděte se podívat na haldu u dolu Ferdinand.

Poděkování

Taky bychom rádi poděkovali za skvělou hru! Po minulém ročníku jsme byli natěšeni na humorné šifry a AHA efekty, a tak trochu jsme byli připraveni na všechno. :) I když nám začátek úplně nesedl (moc jsme si nepřipouštěli opakování zvířat a předlouho hledali ta správná) a útočili pak ze zadních pozic, podařilo se nám naladit na to správné autorské myšlení a výsledek byl nakonec nad naše očekávání. A to ještě litujeme některých nápověd na konci hry (víceméně z časových důvodů). Každopádně hru jsme si moc užili a těšíme se znovu na příští ročník!

Chtěl bych se ještě zastat interpretací tajenek (reakce na kancl). Z minulého ročníku jsme počítali s tím, že budeme hledat v mapě asociace na řešení (nejvíc tehdy pobavila Malá Vysoká). V terénní mapě zase není tolik pojmů a během několika vteřin či minut se dá celkem v pohodě správné místo najít. My s tímto máme problémy hlavně v Praze, kterou neznáme. Hledat místo v mapě Prahy, kde na malém prostoru je názvů několikanásobně více, je pro nás úkol na několik desítek minut (Viz letošní Matrix). Hodně to pak sráží radost z vyluštěné šifry. V okolí Rosic to bylo ale opravdu v pohodě (a taky jsme terén neznali). ;)

Vláďa